SORBORIA - YALANCI İSPİRYA

ÖZEL BİTKİLER

Rosaceae familyasının bir üyesi olan Sorboria bitkisi, İspirya bitkisine olan benzerliği nedeniyle, Yalancı İspirya olarak da bilinmektedir. Geniş ve sivri uçlu yaprakları ile özellikle ilkbahar ve yaz aylarında muhteşem bir görüntüye sahip olan bu yaprak döken tür, sonbahar da çok çekici bir kırmızımsı turuncu renk almaktadır.

Bitkinin çiçeklenmesi Haziran ayında başlayıp, Ağustos sonuna kadar bitki üzerine çiçeklerini tutmaktadır. Sorboria bitkisinin çiçekleri beyaz veya pembe renkte olmaktadır.

Bitki güneş alan yerlere dikilmelidir, gölge ve yarı gölgede gelişme bozukluğu göstermektedir.

Sulama bakımından, ortalama bir sulama yeterli olacaktır.

Bitki hastalıklara ve böcek zararlılarına karşı son derece dayanıklıdır, genel bir bahçe bakımında yapılacak ilaçlama yeterli olacaktır.

PEYZAJ DA KULLANIMI

Bitki hızlı büyümesi, geniş alaları kısa sürede kaplayabilmesi, yoğun yapısı, güzel yaprak ve çiçek yapısı ile peyzaj çalışmaları içim son derece ideal bir bitkidir. Özellikle İngiliz bahçelerinde ve kuzey Avrupa bahçelerinde sıkça peyzaj mimarları tarafından tercih edilmektedir. Yoğun yaprak ve bitki kütlesi için ideal olan tür, aynı zamanda yoğun çiçek yapısı ile de renk çeşitliliği için de kullanılmaktadır. Şevlerde tutunabilmesi, hastalıklara olan dayanıklılığı, az su isteği ve budamaya olan yatkınlığı yüzünden de, bakımın zor olduğu bölgelerde de kullanılmaktadır.

null